SŁOWIAŃSKA PÓŁKOLONIA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W MARCINOWICACH

Jesteś tu: » Strona główna » SŁOWIAŃSKA PÓŁKOLONIA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W MARCINOWICACH

SŁOWIAŃSKA PÓŁKOLONIA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W MARCINOWICACH

Od 26 czerwca do 7 lipca w marcinowickim gimnazjum odbywała się dwutygodniowa półkolonia dla dzieci z terenu gminy Mściwojów.   Z wypoczynku skorzystało 45 dzieci w wieku od 7 do 16 lat.

W pierwszym tygodniu zajęć odbyły się warsztaty bezpieczeństwa nad wodą, w gospodarstwie rolnym, cyberbezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy, a także warsztaty zachowania się w chwili zagrożenia życia. Zajęcia te odbyły się dzięki takim instytucjom, jak: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Legnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w  Marcinowicach, Komenda Powiatowa Policji w Jaworze. Odbyły się również warsztaty o Unii Europejskiej,  wyjazdy do kina Helios w Legnicy, na ścieżkę edukacyjną do Myśliborza, do Muzeum i Kopalni Złota w Złotoryi. Uczestnicy półkolonii poznali zwyczaje pradawnych Słowian, słowiańską kuchnię  i stroje.  Wykonali między innymi: makietę i rysunki osady słowiańskiej „Wioska Słowian moimi oczami”, rysunek ducha strzegącego złota, zdobyli sprawności kuchmistrza, kronikarza, aptekarza i krawca, po których przyjęli uroczyste pasowania z rąk rycerza.  Szczególną atrakcją była przygotowana przez strażaków z OSP Marcinowice przejażdżka zabytkowym wozem strażackim „Florkiem”.

Drugi tydzień półkolonii obfitował w liczne zajęcia słowiańskie: pieczenie potraw na ognisku, tworzenie dań kuchni słowiańskiej – pieczonych jabłek, sałatki owocowej i innych. Półkoloniści spędzili dzień w Pałacowej Bawialni w Kowarach, a także na Zamku Grodziec. Były też projekcje filmów animowanych i liczne gry zespołowe na hali sportowej, a także zdjęcia w zagrodzie słowiańskiej. W ostatnim dniu opiekunowie przygotowali dla uczestników półkolonii niespodziankę – animacje – malowania twarzy, skręcania balonów i puszczania baniek. Pobyt zakończył wspólnie oglądanie zdjęć i wręczenie upominków w obecności zastępcy wójta – Pana Waldemara Dziędzioły, Dyrektora Gimnazjum – Pana Dariusza Brzyka oraz  Pani Doroty Rachalewicz z GOPS-u w Mściwojowie.

Półkolonia odbyła się dzięki współpracy Urzędu Gminy Mściwojów, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mściwojowie, Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach oraz Szkoły Podstawowej w Targoszynie. Podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie wypoczynku letniego dzieci z terenu gminy należą się: Wójtowi Mariuszowi Forysiowi, Annie Delanowskiej – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mściwojowie, Dyrektorowi Gimnazjum – Dariuszowi Brzykowi.

Organizatorzy dziękują także Państwu: Elżbiecie Cieślak, Katarzynie Jastrzębskiej, Józefowi Kolanek, Henrykowi Krzyśków, Krzysztofowi Boberdzie, Romualdowi Gryko, Władysławowi Adamek, Władysławie i Jerzemu Kukuczkom, Agnieszce i Krzysztofowi Dziubek, Ewie Dziębowskiej, Piotrowi Janczyszyn i personelowi z Zamku Grodziec, personelowi firmy „Bajkowa Zabawa”, personelowi szkoły – Tomaszowi Soroce, Elżbiecie Gejo, Karolinie Pytlarz, Michałowi Bednarskiemu, Anecie Błaszczak i Edycie Lipka- Dziubek.

Opiekę nad słowiańskimi półkolonistami  sprawowały Panie: wolontariusz Elżbieta Stachurska, Ewa Soroka, Anna Partyka i Joanna Bigus.